Szkolenie jest skierowane do pracownikach komórek wierzycielskich, pracownikach komórek egzekucji administracyjnej, sekretarzy, skarbników, radców prawnych organów dochodzących należności w ramach egzekucji administracyjnej.
Celem szkolenia jest szczegółowe wyjaśnienie zmian jakie wejdą w życie 1.03.2020 r., 30.072020r.; 30.10.2020r.; 20.02.2021r.; 30.04.2021r.; 30.10.2021r. I 1.01.2022r. w egzekucji administracyjnej. Zmiany te związane są z koniecznością wprowadzenia w życie postanowień Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 czerwca 2016 r. sygn. akt SK 31/14 (Dz. U. poz. 1244) dotyczącego kosztów egzekucyjnych. Z uwagi na doniosłość zmian, ich bardzo szeroki zakres jak tez konieczność ich wdrożenia w praktyce organów wierzycielskich i egzekucyjnych, już teraz konieczne staje się nabycie i pogłębienie wiedzy z tego zakresu. Niewątpliwą korzyścią z udziału w szkoleniu będzie umiejętność prawidłowego ustalania, określania, i egzekwowania kosztów postępowania egzekucyjnego, wypełniania dokumentacji, wydawania stosownych do okoliczności orzeczeń.
Ramowy program szkolenia.
- Nowa regulacja prawna - Wyrok z dnia 28 czerwca 2016 r. sygn. akt SK 31/14 (Dz. U. poz. 1244) Trybunału Konstytucyjnego jako podstawa wielkiej nowelizacji postępowania egzekucyjnego w administracji.
- Zmiana definicji organu rekwizycyjnego.
- Rozszerzenie katalogu obowiązków dochodzonych w drodze egzekucji administracyjnej.
- Zmiana o istotnym znaczeniu dla wierzycieli - odstępstwo od zasady art. 6 § 1 upea.
- Art. 7 a – nowe zasady współpracy w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym pomiędzy wierzycielem, organem egzekucyjnym i dłużnikiem zajętej wierzytelności.
- Zmiany w upomnieniach - art. 15 - dookreślono dane, które powinno zawierać upomnienie będące wezwaniem do wykonania obowiązku przez zobowiązanego poprzedzającym wszczęcie egzekucji administracyjnej, przedawnienie kosztów upomnienia.
- Wprowadzenie możliwości doręczania odpisów tytułów wykonawczych i pozostałej korespondencji zobowiązanemu przez pracowników organu egzekucji.
- Wprowadzenie definicji postępowania egzekucyjnego i egzekucji administracyjnej i ich wpływ na ustalenie momentu powstania obowiązku uiszczenia opłaty manipulacyjnej - art. 26.
- Dalsze tytuły wykonawcze - wprowadzenie nowych elementów do treści tytułów.
- Rezygnacja z zaokrąglania należności pieniężnych, odsetek z tytułu niezapłacenia tej należności w terminie i kosztów egzekucyjnych.
- Zmiany w przesłankach nieprzystąpienia do egzekucji i doprecyzowanie definicji organu mogącego skorzystać z tej procedury.
- Zmiany w art. 59 upea - zmiany w katalogu przesłanek do umorzenia postępowania egzekucyjnego, możliwość umorzenia postępowania egzekucyjnego przed wszczęciem egzekucji przez wierzyciela dokumentowanie nie postanowieniem, lecz adnotacją służbową.
- Zmiany w art. 60- niemożność pozostawienia czynności egzekucyjnych w sytuacji umorzenia postępowania egzekucyjnego.
- Zmiany w art. 61 upea - nowe zasady ponownego wszczynania postępowania egzekucyjnego w administracji.
- Fundamentalne zmiany w zakresie naliczania kosztów postępowania egzekucyjnego.
Informacja o prelegencie.
Szkolenie poprowadzi ekspert firmy Adept z wieloletnim doświadczeniem z zakresu postępowania egzekucyjnego w administracji.
Czas trwania: Szkolenie jednodniowe - 6 godzin dydaktycznych.
Forma szkolenia: Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie interaktywnego wykładu, case study, warsztat.
Kwalifikacje po ukończeniu szkolenia: Certyfikat ukończenia szkolenia.