Konieczność szkolenia i podnoszenia swoich kwalifikacji wpisana jest obecnie pośrednio w wykonywanie każdego zawodu. W przeważającej mierze to pracodawca decyduje na jakie szkolenia oddelegować pracownika. Pojawiają się wątpliwości.
Czy pracownik ma obowiązek uczestniczyć w każdym szkoleniu? Kiedy może odmówić?
Nabywanie nowych umiejętności czy podnoszenie kwalifikacji jest podstawą do rozwoju pracownika na wszystkich stanowiskach.
Pracownik ze świadomością potrzeby samodoskonalenia się może skorzystać z różnych opcji dostępnych na rynku.
Jednak konieczność skorzystania z oferty szkoleniowej zaproponowanej przez pracodawcę nie została nigdzie określona wprost.
Możesz odmówić, ale...
Przepisy prawa nie nakładają na pracownika obowiązku uczestnictwa w szkoleniach zaproponowanych przez pracodawcę, co w praktyce oznacza, że pracownik może odmówić udziału. Odmowa pracownika nie może stać się podstawą do zwolnienia. Pracodawca może nakazać udział w szkoleniu w formie polecenia służbowego i tu bronić swoich racji.
Wykonywanie poleceń służbowych to podstawowy obowiązek każdego pracownika.
Polecenia takie nie są wiążące dla pracownika, jeśli są:
- sprzeczne z prawem
- niezgodne z umową o pracę
- zagrażają zdrowiu i życiu pracownika
W tych wypadkach pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego.
Inaczej sytuacja się ma w przypadku szkoleń nakazanych przez pracodawcę, które wynikają z umowy o pracę, układów zbiorowych pracy czy regulaminów.
Pracownik odmawiający udziału w szkoleniu musi się liczyć z konsekwencjami w późniejszej perspektywie czasowej. Kwalifikacje wymagane na danym stanowisku od pracodawcy, których nie nabył w drodze wspomnianego szkolenia mogą skutkować brakiem odpowiednich kompetencji do wykonywania pracy na powierzonym stanowisku, a więc w konsekwencji stać się podstawą do zwolnienia...
W przypadku szkoleń poza normalnymi godzinami pracy przedstawiamy dość powszechny pogląd, że lepiej nie zmuszać pracowników ze względu na brak uregulowania prawnego w tej kwestii. Na pewno zaoszczędzi to wątpliwości i spornych kwestii koniecznych do rozstrzygnięcia.
Na podstawie: http://hrpolska.pl/szkolenia/prawo/kiedy-na-szkolenie-2.html